Mník - Mníci a mníkařina ... (mník,mník jednovousý, burbot, lota lota)

Fotky 2012

Tak několik letošních prvniček a nových budoucích rodiček :)

Průměrná známka: 1,38

Komentář ke článku (0)

Fotečky

Bez komentáře

Krátký report z nové mníkařské sezóny



Letos jsem byl poprvé na mnících 20 října. Rozhodl jsem se pro vodu, kde jsem ještě nikdy nechytal. Přijel jsem s předsevzetím, že vydržím do deseti, ale hned na místě jsem se přesvědčil, že to dnes nebude tak jednoduché. Po prohlédnutí místa a krátkým potlachem s kolegou Petrem,  přišel pořádný slejvák a po deseti minutách už jsem začal přemýšlet, jestli to nezabalím. Nakonec se ale vyjasnilo a pořádně ochladilo, takže na mníky výborné počasí. Hned za světla jsem na žížalu lapil potočáka, který to měl pěkně v koutku, takže jsem ho ani nevyndal z vody. Od letošního roku chytám na bezprotihroty na větších háčcích (4) a musím si to pochválit, :D jak se ty ryby dobře pouští. Pak se soumrakem jsem zapřáhl něco většího na celou rybičku, ale zásek neseděl dobře a ryba se vypnula. Po vytažení jsem zjistil, že se mi háček zapíchnul do těla rybky a tahal jsem rybu jen do té doby, než se to rozhodla pustit. Vypadalo to na velice slušného mníka a vzal si i přes brzdu! Po setmění přišlo neskutečně záběrů, většinou na rozhraní tišiny a proudu a konečný výsledek byl sedm mníků od 25 do 35 čísel! To jsem ani ve snu nečekal a na první chytání na novém fleku to bylo hodně slušné. Většina záběrů přišla na rybičku, na žížalu jen dva malí. V půl osmé jsem měl již zabaleno a frčel jsem do tepla.

Dvacátého sedmého jsem vydržel na novém místě do deseti hodin. Nejvíc záběrů opět na rybičku a zase jen navečer, od 8 už jen jeden a byli jsme tam zbyteční. Martin byl na mnících poprvé a chvilku trvalo, než se rozkoukal. Zapoměl jsem mu říct, aby sekal hned, že se klasického záběru nedočká a bude to jen takové třepetání. Já sekám při druhém zachvění špice a i tak se mi občas mník zažere. Každopádně, jednoho jsme museli odříznout, měl to už hodně hluboko. Celkové skóre oproti kolegovi Martinovi 11 : 2 na mníky, i když chytil zase pstruha na mix rousnic a cárku rybičky. Velikost tentokráte od cca 15 do 35 cm. Těch menších bylo víc.

Poslední noční - 31.10. Naposled letos do deseti. Řád lovcům mníků nepřeje a bohužel už se bude smět jen do 6, takže v nejlepším odejít. Navíc od 1.11.  jsou mníci hájeni před tření i tam, kde máme výjimku, takže pro letošek i když jsem chtěl jednoho vzít domů mám smůlu.

K vodě jsme přijeli v půl páté a rozhodli jsme se pro nové místo - rozvalený jez. Není to tu tak pěkné, ale i tak  je to slibný flek. Vyrazili jsme ve třech a kamarád Standa,který nikdy mníka nechytil si hned po náhozu vyndal slušného 35 a pak ještě menšího. Dost se oteplilo a na záběrech to bylo znát. Martinovi utekl kolem 6 hodně pěkný mník a po opětovném náhozu vyndal 42 cm maminu. Byla těsně přes míru, ale měl z ní takovou radost, že jí nechal žít. Po 20 minutách vyndal ještě jednoho menšího mlíčňáka. Já jel tentokrát domů jak zpráskanej pes s utrhanýma prutama a bez pořádného záběru. Zabalili jsme to v osm, nemělo cenu tam strašit.

Komentář ke článku (2)

Zahájení sezony 2011



Letošní vysněné zahájení. Dokonce i dva najednou se podařili....

Reportáž z odchovu mníka - Události ČT

Záchrana ohroženého mníka začala na Šumavě

vloženo: 14. 1. 2011 21:11, autor: pem

Mník jednovousý Mník jednovousý

Šumava – Přeplněné horské říčky v šumavském národním parku dokážou tamní správci využít ve prospěch přírody. Ledovou vodu z podhůří svádějí do speciální líhně nedaleko Borových Lad, nejvýše položené líhně v Česku. Tam pomáhá rybářům. Teď momentálně odstartovali program na záchranu ohroženého mníka jednovousého. Díky tomu se pak do potoků dostanou tisíce kusů tohoto druhu.

Video: Reportáž Aleše Hazuky

0

Vedoucí líhně Josef Šperl informoval, že čím studenější je voda, tím je pro mníka vhodnější. Správci líhně zachytili jikry do hustých sítí a vložili je do speciálních lahví, kterými protéká voda z potoka. "V půlce března se vylíhne plůdek, který vysazujeme," říká Josef Šperl.

Podle oslovených rybářů mník vyhledává úseky s dobře prokysličenou a čistou vodou. V chladných šumavských říčkách se v menší míře objevuje, chytá se ale velmi obtížně. Počty mníků chtějí správci parku postupně zvyšovat. Tisková referentka Správy NP a CHKO Šumava Jana Zvettlerová sdělila, že do zdejších toků se dostane několik tisíc kusů mníka.

Jediná šumavská líheň vyprodukuje ročně asi 180 tisíc kusů rybího plůdku. Většinou jde o pstruhy obecné, které ochranáři vysazují v 50 lokalitách na přelomu dubna a května. Šumavský park má čtyři rybářské revíry dlouhé zhruba 40 kilometrů. Rybáři si ale odsud úlovky neodvážejí, musejí je tady ponechat, jak dodala Jana Zvettlerová.

Správci parku vysazují původní druhy do místních potoků již více než 12 let. Od té doby vzrostl počet ryb na některých místech až pětinásobně.

http://www.ct24.cz/regionalni/112641-zachrana-ohrozeneho-mnika-zacala-na-sumave/

Komentář ke článku (0)