Před zpracováním je důležité játra prohlédnout jestli nemají cizopasníky! V malém množství je můžete lehce odříznout s vrchní vrstvou jater. Ve větším raději nekonzumujte!
Dej do hrnce vařit vodu(na 0,5 kg jater 0,625 l vody) osolenou 1,5 vrchovatými lžícemi soli. Játra oper, odstraň blány. Nákrájej na přibližně stejnou velikost, dej do vařící vody a od okamžiku varu vař 10 minut. Předem si nachystej řádně umyté skleničky, na dno 1 menší bobkový list, 2 kuličky nového koření, 6 kuliček pepře. Horká játra naskádej do sklenic cca 1 cm od vrchního okraje. Nyní totéž koření co jsi dal na dno sklenice dej na játra a dolej až 0,5 cm po hrdlo olejem.Otři ubrouskem a zavíčkuj. Nyní sterilizuj (při 90 -100°C 20 minut) v nějakém velkém hrnci. Pak nechej pomalu schladnout ať sklenice neprasknou. Ulož do chladna.Pokud chceš mít jistotu tak po 24 hodinách sterilizaci opakuj.
Servírujte s jemnou cibulkou a pokapané citronem. Dobrou chuť!
Průměrná známka: 1,80
Komentář ke článku
Potřebujete:
filety z mníka (cca 300g na dvě osoby)
půlku až jeden růžový grep
100g mrkve
máslo
dvě polévkové lžíce plnotučné smetany
půl deci rybího vývaru, čili tzv. fumet de poisson. Pokud nemáte, nedá se nic dělat...
citrón
sůl, pepř
Nádobí: mlýnek na zeleninu nebo alespoň mixér, hrnec s poklicí, pánev
Nakrájíte mrkev na kostičky a vymačkáte šťávu z grepu.
V hrnci rozpustíte trochu másla a 10minut na něm necháte podusit mrkev. Tj., nezapomeňte přiklopit!
Po 10-ti minutách zalijete mrkev vývarem, přidáte smetanu a šťávu z grepu. Vaříte dalších 10 minut bez poklice.
Rybu posolíte, popepříte a pokapete citrónem. Smažíte na pánvi na másle 5 až 7 minut v závislosti na velikosti filetů.
Když je směs s mrkví hotová, procedíte ji mlýnkem na zeleninu, nebo rozmixujete (mlýnek na zeleninu je lepší, protože omáčka je homogennější). Servírujete velmi teplé.
Jako přílohu doporučuju zkusit zelené fazolky a přidat eventuelně trochu rýže. Oranžovo-žlutá omáčka s zelenými fazolkami a bílou rýží je pastvou nejen pro váš žaludek, ale i pro oko.
Průměrná známka: 2,00
Komentář ke článku
INGREDIENCE:
500g mníka, 80 g oleje, celý pepř, bobkový list, 1 cibule, zelená petrželka, citron, sůl, pepř
Mníka nakrájíme na porce a marinujeme v oleji, do kterého jsme přidali jemně nasekanou cibuli, petrželku a citronovou št'ávu. Necháme odležet v chladu nejméně jeden den. Potom osolíme, opepříme a pečeme na oleji s pepřem a bobkovým listem.
Průměrná známka: 1,80
Komentář ke článku
Ingredience:
1 mník (asi 800 g),
10 lžic olivového oleje,
4 větší rajčata, oloupaná a nakrájená nadrobno,
2 šalotky nakrájené nadrobno,
100 ml suchého bílého vína,
8 krajíčků veky,
sůl,
pepř,
bouquet garni. (je to svazek bylin: tymián, bobkový list, petrželka, oregano a estragon)
Příprava:
Rybu nakrájíme na 2 cm široké plátky a na rozpáleném oleji krátce opečeme. Vyjmeme ji a držíme v teple. Do pánve přidáme nakrájená rajčata, bouquet garni a šalotky, zalijeme vínem a přivedeme k varu. Přidáme plátky ryby, dochutíme solí a pepřem, přikryjeme pokličkou a na mírném ohni dusíme asi 20 minut. Podáváme s opečenými tousty.
Průměrná známka: 2,13
Komentář ke článku
Každý rybář, který se s mníky ještě nesetkal a zatouží ulovit tohoto jedinečného tvora našich vod je postaven před těžkou otázku kam na ně? Já jsem se začal zaobírat myšlenkou na lov mníka někdy koncem roku 2008 a první věc, která mě napadla byla, že dle soupisu revírů ve středních čechách jsou na některých úsecích řek vyjímky z jeho celoročního hájení a tudíž jich tam asi bude dost. Po načerpání pár informací jsem si připravil náčiní a při nejbližší příležitosti jsem vyrazil na úsek Jizery vzdálený asi 35km. Naprosto neznámá voda a podmínky zimního rybolovu udělaly své. Nejprve jsem trhal jednu montáž za druhou a díky tomu, že jsem neměl připravené návazce, jsem strávil spoustu času navazováním v mrazivém počasí a později ve tmě. Místo vysněného mníka jsem téměř na každý druhý nához tahal malé tlouště, kterým se moje žížalky evidentně líbily a moje první výprava sice neskončila fiaskem, ale na mníka jsem si "nesáhl".
Na další výpravu už jsem se po předchozích poznatcích připravoval úplně jinak. Začal jsem loudit všemožné informace z rybářů na MRKu. Snažil jsem se dostat k různým statistikám na ČRS a na internetových mapách sháněl dle leteckých fotek nej místa a prohledával internet kdykoliv jsem jen mohl. Z celého tohoto snažení jsem sestavil řadu informací kde najít ta nejlepší místa k lovu mníků a o ně bych se s Vámi rád podělil.
1. Opravdu nejlepší místa jsou ta, kde je okysličená chladnější voda a to i v létě. Pak se zde mníci drží celý rok. Je to například podjezí, proudy pod vodními elektrárnami, mlýnské náhony, místa okolo skalních soutěsek. Někteří rybáři tvrdí, že pod každým mlýnem se skrývá nějaký mník.
2. Velmi dobrá jsou místa se spoustou překážek. Pokud na svém místě naleznete rozpadlou hráz, sesutou zeď a nebo stromy, které svými kořeny vytvářejí při břehu spleť úkrytů, tak by určitě vaše první kroky měly vést do těchto míst.
3. Různé přítoky potůčků, ale i některé tůňky na takovém chladnějším potoce mohou být dobrým místem k lovu.
4. Záleží na teplotě vody a nemusí to být zrovna hloubka. Pokud je ochlazena k nějakým 5-7°C začíná být ideální čas pro lov a to třeba i v mělčích vodách.
5. Nezáleží až tak na počasí. Svého prvního mníka jsem ulovil za jasného večera, kdy měsíc osvětloval vodu ve které jsem lovil a teplota vzduchy byla 9°C. Většinou se dočtete, že mníci berou za ošklivého mrazivého počasí a nejlépe má ještě sněžit. Přisuzuji to tomu, že mník vyjíždí z úkrytu až za úplné tmy, která pokud je ošklivo přichází o něco dříve.
Nakonec přidám ještě soupis revírů, kde se ve Středočeském ÚS mohou mníci na základě výjimky ze zákona lovit:
"U rybářských revírů, kde je v popisu uvedeno: „MNÍK,“ je na základě výjimky KÚ Středočeského kraje č.j. 8406/OŽP-10416/03-Sy, povolen odlov mníka jednovousého. Nejmenší lovná míra mníka je stanovena na 40 cm, doba hájení od 1.11. do 31.1.".
Jedná se o revíry: Jizera 1 + 2, Klenice 3, Kouřimka 1 + 2B + 2C, Mlynařice 1, Sázava 2, Sedlický potok 1 + 2, Vltava 2 + 2A + 2M + 15, Želivka 1, Vlkava 1 a 2. Dále pak revír samostatně hospodařící MO Žehuň - Cidlina 1B.
Průměrná známka: 1,45
Komentář ke článku